Vstupní vyšetření pánevního dna je specifické, nicméně není potřeba se na něj speciálně připravovat. V našem zařízení je provázeno pouze certifikovanou fyzioterapeutkou.
Na vstupní vyšetření se dostavte prosím včas. Časová dotace vstupního vyšetření je 90 minut.
Na začátku vyšetření s Vámi fyzioterapeutka probere Váš zdravotní stav a obtíže. Fyzioterapeutka se Vás také zeptá zejména na gynekologickou anamnézu (např. porody, potraty, léčbu gynekologických obtíží, menstruaci...).
Následuje komplexní vyšetření ve spodním prádle. To se skládá z vyšetření pohybového aparátu ve stoji a v chůzi. Dále se hodnotí stav svalové síly a rozsahů končetin. V případě jizev (např. po císařském řezu) se hodnotí jejich kvalita, a to pohmatem v okolí jizvy, zjištění citlivosti, posunlivost a přítomnost bolestivých bodů pomocí diagnostických pomůcek (např. diskriminátor, kožešinová rukavice, neurologické kladívko).
Samotné vyšetření pánevního dna skrze pochvu (per vaginam) či skrze konečník (per rectum) se provádí, je-li k tomu dle vyšetření indikace. Vždy záleží na klientce, zda vyšetření (je-li indikováno) chce podstoupit či nikoliv. Vyšetření per rectum/vaginam se může provést i v dalších návštěvách, aby měla žena dostatek času se na vyšetření připravit.
Fyzioterapeutka vysvětlí na modelu pánve průběh vyšetření, anatomii svalů pánevního dna a pánve.
Samotné vyšetření skrze pochvu probíhá vleže na zádech. Žena je překryta přes oblast pánve ručníkem pro zachování intimity a pocitu bezpečí. Vyšetření se provádí v jednorázových rukavicích. Zjišťuje se citlivost v oblasti hráze, přítomnost bolestivých bodů, napětí a svalová síla svalů pánevního dna dle PERFECT škály. (V případě inkontinencí a prolapsů je také vyšetřena svalová síla ve stoji).
Vyšetření přes konečník se provádí vkleče na čtyřech a vleže na břichu či boku.
O volbě vyšetření (zda proběhne přes pochvu či konečník) rozhoduje kineziologický nález, o kterém je žena informována a poučena.
Fyzioterapeutka po provedení vyšetření seznámí klientku s výsledky, navrhne plán terapie a následuje další ošetření.
V rámci první schůzky následuje i část terapie a ošetření, edukace o úpravě pohybových stereotypů.Od svých klientů očekáváme aktivní spoluúčast, a proto od fyzioterapeuta dostanete i doporučení pohybových aktivit pro rychlejší dosažení výsledků.
Počet terapií a jejich frekvence je VŽDY individuální. Zpravidla klientka dochází cca 1x měsíčně po dobu 3 - 6 měsíců.
Co s sebou?